Свет

(Видео) Израел објави страшно видео

Израел силно ја напаѓа централна Газа, семејствата кои се засолниле таму повторно бегаат

Израелската телевизија вчера објави снимка од пет регрути облечени во пижами киднапирани од вооружени лица на Хамас за време на нападот на 7 октомври што ја предизвика војната во Газа.

Семејствата на заробените девојчиња се надеваа дека видеото ќе го зголеми притисокот врз премиерот Бенјамин Нетанјаху да преговара за примирје со Хамас и да обезбеди ослободување на заложниците.

Владата го виде објавувањето на триминутниот клип со титл за националните и меѓународните медиуми како можност да добие поддршка.

„Овие девојки сè уште се во заробеништво на Хамас. Ве молиме, не го тргајте погледот“, им рече на новинарите владиниот портпарол Дејвид Менсер, додавајќи:

„Гледајте го филмот. Поддржете го Израел да ги врати нашите луѓе дома“.

На видеото можете да видите млади жени, исплашени, а некои облеани во крв, како ги врзуваат и ги ставаат во џип.

„Имам пријатели во Палестина“, вели на англиски еден од регрутите, 19-годишната Нама Леви.

Се слуша како еден од напаѓачите вика на арапски: „Вие сте кучиња! Ќе ве газиме, кучиња!“

Друг терорист и вели на затвореничката: „Ти си убава“.

Во соопштението, Хамас рече дека видеото е „монтирано и не може да се потврди автентичноста на неговата содржина“.

„Војниците беа третирани во согласност со етиката на нашиот отпор и не е докажано лошо постапување со тие војници во оваа единица“, додаде Хамас.

Милитантната група рече дека снимката е дел од израелската промоција на „фиктивни наративи“.

https://x.com/Israel/status/1793296042890309821

На почеток