Свет

Светскиот суд ќе одлучи за барањето за запирање на израелската офанзива на Рафах

Израел силно ја напаѓа централна Газа, семејствата кои се засолниле таму повторно бегаат

Судиите на највисокиот суд на ОН денеска ќе донесат одлука за барањето на Јужна Африка да му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рафах и да се повлече од Газа, дел од поширокиот случај во кој Израел се обвинува за геноцид.

Јужноафриканските пратеници побараа од судот минатата недела итна мерка, велејќи дека израелските напади врз јужниот град Газа мора да престанат за да се обезбеди опстанок на палестинскиот народ.

Пресудите на Меѓународниот суд на правдата (МСП), познат и како Светски суд, се конечни и обврзувачки, но во минатото биле игнорирани. Судот нема извршни овластувања.

Израел постојано ги отфрла обвинувањата за геноцид како неосновани. Тој пред судот тврдеше дека операциите во Газа биле самоодбрана и биле насочени кон милитантите на Хамас кои го нападнаа Израел на 7 октомври минатата година.

Портпаролот на израелската влада вчера изјави дека „ниту една сила на Земјата нема да го спречи Израел да ги заштити своите граѓани и да тргне по Хамас во Газа“.

Портпаролот на израелската војска рече дека војската дејствува „внимателно и прецизно“ во Рафах, каде стотици илјади Палестинци побараа засолниште од израелските бомбардирања и операции на други места во палестинската енклава. Пресудата против Израел од страна на највисокиот суд на ОН може да го зголеми дипломатскиот притисок врз владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Неколку европски земји во средата објавија дека ќе ја признаат палестинската држава, а главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), исто така со седиште во Хаг, во понеделникот објави дека поднел барање за налог за апсење против Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант, како и лидерот на Хамас.

МКС гони поединци за наводни воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид, додека МСП е највисокиот суд на ОН за спорови меѓу државите. МСП претходно го прифати барањето на Израел да го отфрли целиот случај.

Судот му нареди да спречи акти на геноцид врз Палестинците и да го олесни протокот на хуманитарна помош, без да нареди запирање на израелските воени операции.

Израел го започна својот напад врз Газа откако милитантите предводени од Хамас упаднаа во јужен Израел, убивајќи 1.200 луѓе и зедоа повеќе од 250 заложници, според израелските податоци.

Оттогаш, повеќе од 35.000 Палестинци се убиени во офанзивата, според Министерството за здравство на Газа.

На почеток