Свет

Данка исчезна пред два месеци: Сослушани нови сведоци, едниот му дал автомобил на убиецот

Во Вишото јавно обвинителство во Зајечар заврши сослушувањето на двајца сведоци во рамки на истрагата за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, за кое работниците на ПУК Водовод, Дејан Драгијевиќ (50) и Срѓан Јанковиќ (50) се уапсени. Според информациите на порталот Нова.рс, денеска биле сослушани директорот на ПУК Водовод Горан Павиќ и пријател на осомничениот Јанковиќ.

Пријател на Јанковиќ бил сослушан бидејќи е осомничен дека во деновите на потрагата на Данка тој им го позајмил своето возило. Засега не се знае за какви околности сведочеле сведоците. Се претпоставува дека за однесувањето на осомничените при претресот по Данко зборувал и директорот на ПУК Водовод.

Двегодишната Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор, а полицијата по 10-дневна потрага и детални проверки на сите индиции и информации ги уапси Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ од Бор, кои се осомничени дека удирале девојката со автомобил, а потоа нејзиното тело го ставиле во багажникот на автомобилот и го однеле на депонија.

Телото на девојчето се уште не е пронајдено.

Во текот на истрагата за кривичното дело, приведени се таткото и братот на осомничениот Дејан – Радослав и Далибор Драгијевиќ поради сомнение дека му помогнале на осомничениот да го премести телото на детето.

Истрагата за целиот случај на исчезнувањето и убиството на Данка е во сенка на насилната смрт на братот на осомничениот за криминал – Далибор, кој почина за време на полицискиот притвор.

Телото на Драгијевиќ потоа било испратено на обдукција, која покажала дека тој починал од насилна смрт. Во судско-медицинскиот извештај до кој имал пристап Радар.рс, на телото на Драгијевиќ биле констатирани бројни повреди, а овие околности го отвориле прашањето за полициската тортура на која Драгијевиќ бил изложен тој ден.

Според неофицијални информации на Нова.рс, тој ден бил однесен на неколку локации за да покаже каде наводно го сокриле телото на Данка. Драгијевиќ тврдел дека не знаел каде е телото, а наводно полицајци го тепале за да добијат информација.

На почеток