Свет

Словенија во четврток одлучува за признавањето на Палестина

(Видео) 100.000 луѓе протестираат во Лондон: „Слобода за Палестина“

Словенечкиот премиер Роберт Голоб денеска изјави дека словенечката влада во четврток ќе донесе одлука за признавање на палестинската држава, по што одлуката ќе биде испратена до парламентот на конечно одобрување.

Шефот на словенечката дипломатија Тања Фајон изјави дека гласањето во парламентот може да се одржи на 4 јуни.

Голоб за време на денешната посета на Алжир рече дека во меѓувреме Словенија ќе продолжи да работи со други земји за да создаде максимален притисок за итен прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас, пренесе агенцијата СТА.

Голоб посочи дека Словенија како одговорна членка на Советот за безбедност на ОН е должна да направи се што е во нејзина моќ за да постигне траен мир на Блискиот Исток.

„Ова е важна, навистина историска порака дека го признаваме постоењето на Палестинците, нивната државност и нивното право на самоопределување“, рече Фајон за СТА на маргините на отворањето на новите простории на словенечките дипломатски претставништва во Брисел.

Фајон нагласи дека одлуката за признавање на палестинската држава не е насочена против Израел, наведувајќи дека Словенија ќе продолжи да се занимава со воспоставување мир на Блискиот Исток и безбедност и на Израелците и на Палестинците.

Словенечката влада на 9 мај ја започна процедурата за признавање на Палестина, најавувајќи дека соодветната одлука ќе ја испрати до парламентот до 13 јуни.

Шпанија и Ирска утре треба да ја признаат Палестина заедно со Норвешка која не е членка на ЕУ.

На почеток