Свет

Бури и торнада во САД: Над 20 мртви, 300 илјади луѓе останаа без струја

Скоро 300.000 Американци во седум држави се без струја од вчера поради торнада и разорни грмотевици.

Во текот на викендот, 23 лица загинаа во големите бури, а синоптичарите велат дека се можни повеќе, придружени со силни ветрови, град и поројни поплави. Во утринските часови, обилен дожд се очекува да го погоди источниот брег, вклучувајќи делови од Њујорк, Пенсилванија, Њу Џерси и Мериленд, соопшти Националната метеоролошка служба (NWS).

Поради невремето загинаа неколку лица. Осум од нив во Арканзас, седум во Тексас, двајца во Оклахома и пет во Кентаки. Две деца загинаа во Тексас. Една постара жена во Алабама загинала откако дрво паднало врз нејзиниот дом, а фармер и неговите 34 крави биле убиени од гром во Колорадо.

NWS, исто така, прогнозира дека во вторник над Тексас може да се развијат силни грмотевици, со удари на ветер до 120 километри на час.

Жештините ќе продолжат на југот од земјава, а се очекуваат рекордно високи температури.

На почеток