Свет

По 16 години во Сан Франциско, уапсен маж осуден за силување

Силувач кој бил во бегство е уапсен во заливот Сан Франциско повеќе од 16 години откако бил осуден за сексуален напад и избодување колешка во американската сојузна држава Масачусетс, соопштија властите.

Туен Кит Ли беше прогласен за виновен на судењето во 2007 година за киднапирање и силување на колешка келнерка во нејзиниот дом во Квинси, јужно од Бостон, во 2005 година, а тој побегна пред неговата пресуда, објави АП.

Откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од маж за кој се сомнева дека е Ли, полицијата успеа да го следи до округот Контра Коста, Калифорнија.

Полицијата изјавила дека партнерот на Ли не дознал за неговото минато во текот на 15-те години што живееле заедно во Калифорнија. Ли на крајот беше идентификуван врз основа на неговата ДНК и „лошиот здив“, поради што го доби прекарот „Силувач од лош здив“.

На почеток