Свет

Историска пресуда во САД: Доналд Трамп прогласен за виновен

Поротата на Окружниот суд во Менхетен донесе пресуда и го прогласи поранешниот американски претседател Доналд Трамп за виновен по дури 34 точки од кривичната постапка за прикривање пари.

Поротата од 12 членови расправаше дали Трамп е виновен за 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи поврзани со наводното прикривање на тајните плаќања на ѕвездата од филмовите за возрасни Сторми Даниелс.

Трамп се изјасни за невин по обвиненијата во овој случај и негира дека имал афера со Даниелс, пренесува CNN.

Обвинителите поминаа неколку недели обидувајќи се да докажат дека Трамп свесно му плаќал на својот поранешен адвокат Мајкл Коен на месечни рати од 35.000 долари за да му врати 130.000 долари наменети да го спречат Даниелс да излезе во јавноста со наводите за афера со Трамп непосредно пред денот на изборите во 2016 година.

Трамп рече дека не знае ништо за враќањето на Коен и ја негира наводната сексуална врска со Сторми Даниелс.

Обвинителот Џошуа Стеинглас ги повика поротниците во завршните зборови да ги разгледаат пошироките импликации од задржувањето на информациите од страна на Трамп, како што е влијанието врз изборниот процес преку контролирање на информациите што стигнуваат до гласачите.

Ако Трамп биде прогласен за виновен, тоа нема да го спречи да ја продолжи својата изборна кампања или да ја преземе функцијата претседател доколку победи на изборите, пренесува Voice of America.

Според анкетите, постои тесна трка меѓу Трамп и актуелниот претседател Џозеф Бајден. Анкетата на Ројтерс/Ипсос, сепак, покажува дека Трамп би можел да ја изгуби поддршката доколку биде прогласен за виновен.

Трамп може да се соочи со четири години затвор доколку биде прогласен за виновен, но оние кои се осудени за истите прекршоци обично се казнуваат со парична казна или условно.

Против поранешниот претседател се поднесени уште три обвиненија, но тие судења не се очекува да се одржат пред ноемвриските избори. Трамп се изјасни за невин и во тие случаи.

На почеток