Свет

Прамен коса од автомобилот на осомничениот за убиството на малата Данка открива нови детали од истрагата

Вештачењето на ДНК во случајот со убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ се уште не е завршено, а како што дознаваме од Вишото јавно обвинителство во Зајечар, вештаците во моментов ги анализираат влакната од коца кои беа пронајдени на местото на настанот на кривичното дело. Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, работници на ЈКП „Водовод“, се осомничени за убиство на дете.

Данка Илиќ исчезна на 26 март годинава, а по 10-дневна потрага, двајца осомничени, според полицијата, признале дека го убиле девојчето и го закопале нејзиното тело во депонија недалеку од Бањско поле, од каде што телото подоцна било префрлено на друга локација и сè уште не е пронајдено. Во текот на истрагата отстранети се над 500 траги од возилата во кои се наоѓале осомничените и убиеното девојче.

На ниту една од нив не се пронајдени биолошки траги од малата Данка. Останува да се пријават уште некои траги од ДНК, а како што велат за Нова.рс од Вишото јавно обвинителство Заечар, споменатите анализи се уште не се завршени.

„Со овој случај се занимава Биолошкиот факултет. Не се пронајдени нови индиции, а треба да ги почекаме резултатите од постоечките. Како што ни рекоа од таа институција, анализата ќе трае долго и не се знае точно кога ќе биде завршена. Моментално се анализираат влакната, но проблемот е што немаат корен, што е од клучно значење за овој случај, односно за ДНК потврда“, вели за Нова.рс вишиот јавен обвинител Миодраг Цановиќ.

Обвинителството претходно за Нова.рс потврди дека се точни наводите дека еден од осомничените Јанковиќ е подготвен да зборува за делото, а тоа го соопштил преку својот адвокат.

„Точно е дека Срѓан Јанковиќ реши да ја изнесе својата одбрана. За ова не извести преку неговиот адвокат. Рочиштето најверојатно ќе се одржи следната недела“, ни рекоа во Вишото јавно обвинителство во Заечар.

На почеток