Свет

Во Крагујевац судот е евакуиран поради дојава за бомба

Пијан човек во Србија искршил сообраќајни знаци и удрил полицаец

Високиот суд во Крагујевац е евакуиран поради анонимна дојава за бомба околу 8 часот, јавува Нова.рс. Полицијата врши увид во објектот. Српскиот портал пишува и дека во 9 часот било закажано рочиште за Горан и Борис Гавриловиќ од Вињиште кај Крагујевац, вујко и брат Урош Блажиќ, обвинети за убиство на девет и ранети 12 лица ноќта меѓу 4 и 5 мај минатата година во селата на Дубона и Малиот Орев.

Гавриловиќ се товари за недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и експлозивни материјали, што предвидува затворска казна од две до 12 години. По завршните зборови, судијата ќе го соопшти датумот на изрекувањето на пресудата.

На почеток