Спорт

Новак го чека најголемиот предизвик досега: Каде да ги гледаме Ѓоковиќ и Музети?

Британец револтиран од третманот што го добива Новак Ѓоковиќ: Тој не го заслужува ова!

Новак Ѓоковиќ во сабота ќе одигра натпревар од третото коло на Ролан Гарос против Италијанецот Лоренцо Музети. Ова ќе биде најголемиот предизвик досега за српскиот тенисер, кој без загубен сет лесно ја одбрани титулата во првите две кола.

Натпреварот меѓу српскиот тенисер и Италијанецот кој претходно го мачеше во Париз од 20 часот и 15 минути можете да го гледате на теренот „Филип Шатрие“ на каналот „Еуроспорт 1“.

Двајцата досега играа пет пати, а Ѓоковиќ беше подобар во четири дуели. Нивниот прв меч на Ролан Гарос се памети кога Музети водеше со две нули во сетови пред три години во Париз, но Новак успеа да стигне до петтиот сет во епски меч од кој Музети на крајот се откажа поради грчеви.

Следеа две победи на српскиот тенисер на бетон, а лани на земјена подлога во Монте Карло Италијанецот го скалпираше Ѓоковиќ и го победи со 2:1.

Она што охрабрува пред овој дуел е фактот што Ѓоковиќ годинава го победи Музети во Монте Карло со 2:0 и тоа во сезона во која досега не се истакнал.

Во првото коло ги победи Ербер и Карбаљес Баена со по 3:0, додека Музети со по 3:0 ги победи и Галан и Монфис.

Пред Новак на главниот терен ќе играат Елисе Мертенс и Елена Рибакина, а потоа Паула Бадос и Арина Сабаленка.

На почеток