Медиасет

Со освојувањето на Ролан Гарос, Новак постави личен рекорд, факт кој збунува многумина

Британски новинар се покаја за се што рекол: Новак, извини, не знам кај ми беше умот!

Новак Ѓоковиќ во нереален меч во третото коло на Ролан Гарос постигна победа над Лоренцо Музети во пет сета.

Во мечот кој заврши во 3 часот и 8 минути, српскиот тенисер ја испиша историјата на оваа игра и постави бројни рекорди.

Ова беше последниот меч досега завршен на Ролан Гарос, а воедно со оваа победа Ѓоковиќ го израмни рекордот на Роџер Федерер по број на триумфи на Грен слем турнирите. Тие двајца сега се косопственици на рекордот со по 469 победи, а Новак веќе ќе може да стане апсолутен рекордер со триумфот против Франциско Серундоло во понеделник.

Српската тенисерка постави и личен рекорд. Ова беше негов 95. триумф на Ролан Гарос, што е негов рекорд по бројот на победи на еден Грен слем турнир.

Така го надмина настапот од Австралија опен каде има 94 победи, а на многумина тоа им изгледа чудно бидејќи таму освои 10 титули, додека во Париз има три. Работата е што во Париз од 2010 година секој пат беше барем во четвртфиналето, додека во Австралија имаше порази и во претходните кола, а турнирот 2022 го пропушти поради спорт.

Ѓоковиќ до крајот на турнирот ќе има можност да го зголеми тој скор и со евентуалната титула да стигне до 99 триумфи на париската земјена подлога.

На почеток