Свет

Силен земјотрес ја погоди Швајцарија

Серија земјотреси во Турција: четири потреси во рок од еден час

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди синоќа Швајцарија, соопшти швајцарската сеизмолошка служба.

Земјотресот е регистриран околу 02:34 часот во Швајцарија, а како што наведува EMSC, овој регион се наоѓа на 32 километри од Цирих.

Земјотрес од оваа јачина може да предизвика штета во близина на епицентарот.

На почеток