Свет

Русија нападната со ракети ХИМАРС

Украинските војници користеа ракети ХИМАРС, добиени од САД, за да уништат напреден систем за воздушна одбрана на територијата на Русија.

Ова го објави „Дејли телеграф“, кој наведува дека, според извештаите, погоден е систем за противвоздушна одбрана во рускиот град Белгород кој бил опремен со ракети земја-воздух С-300 или С-400.

Социјалната мрежа Х објави неколку видеа во кои се тврди дека погодиле системите С-400, додека други видеа тврдат дека погодиле неколку системи С-300.

Сега се очекува одговор од Кремљ, бидејќи Кремљ го предупреди Вашингтон дека САД ќе доживеат „фатални последици“ за поддршката на Киев во извршувањето на напади преку украинско-руската граница. Москва јасно стави до знаење дека ќе има последици ако оружјето на НАТО се користи за напад на Русија.

На почеток