Свет

Трамп побара од судијата да му дозволи јавно да зборува за случајот со фалсификување документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска побара од судијата задолжен за неговиот случај за обвинение за фалсификување деловни документи за да ги прикрие плаќањата на поранешната порно актерка Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година, да ја укине забраната за јавно говорење за случајот.

Трамп беше прогласен за виновен минатата недела, а пред почетокот на судењето во април, судијата Хуан Меркан ги ограничи јавните изјави на Трамп за поротниците, сведоците и другите вклучени во случајот, бидејќи обвинителите некои од неговите изјави ги нарекоа „заканувачки“.

„Сега, кога судењето заврши, загриженоста на владата и судот не оправдуваат дополнителни ограничувања на правата на првиот амандман на претседателот Трамп“, напиша адвокатот на одбраната Тод Бланч, пренесе Ројтерс.

Поротата на Менхетен минатата недела го прогласи Трамп за виновен по сите 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја за да ја прикрие исплатата од 130.000 долари на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година за сексуална средба за која таа тврди дека имале.

Судијата Мерџан рече дека конечната пресуда ќе биде изречена на 11 јули.

На почеток