Свет

(Видео) „Челичната кукла“ на Путин објави мапа: Ова ќе го таргетираат

Путин: Обидите на странските служби за дестабилизација на Русија мора да се потиснат

Олга Скабеева, новинарка на руската државна телевизија, објави мапа на потенцијални цели на западното оружје од Украина.

Соопштението доаѓа откако американската администрација минатата недела објави дека брзо се движи кон одобрување на употребата на американско оружје за воздушни напади против Русија од страна на украинската војска.

Неименуван американски функционер рече дека оружјето може да се користи за напад на делови од Русија кои се граничат со североисточна Украина за да се одбрани регионот Харков.

Скабеева тврди дека сега се случува „фазна ескалација“. И штом Русите одговорат, „НАТО и Пентагон ќе се префрлат на нови цели“.

Скабеева, позната и како една од „челичните кукли на Путиновата пропагандна машина“, покажа мапа на руски области кои би можеле да бидат цел на украински напади со оружје добиено за Западот.

На социјалните мрежи беше објавен видео клип од нејзината емисија со коментар „Денес Химарс, задутре – Атакмс“: пропагандистите хистерични поради дозволата на САД да нападнат цели на руска територија“.

Во видеото таа го спомнува и AGM-88 HARM, тактичка противрадијациона ракета воздух-земја; бомба со мал дијаметар од САД (GLSDB) со дострел од 180 километри; Крстосувачки ракети со долг дострел „Scalp/Storm Shadow“; и беспилотни летала камикази.

Таа, исто така, покажа американски ракети со долг дострел, иако Вашингтон забранува нивна употреба во Русија.

Радиусот на целите кои сега можат да бидат погодени со помош на ХИМАРС изгледа вака“, рече Скабеева.

Според мапата што ја објави, областите кои би можеле да бидат нападнати од западно оружје од Украина ги вклучуваат регионите Белгород, Курск, Брјанск и Смоленск.

Исто така, таа изјави дека сите области во Русија кои се оддалечени до 1.000 километри од украинската граница се потенцијално изложени на ризик од воздушни напади, објави Блиц на Newsweek.

На почеток