Свет

Украина е се поблиску до преминување на најголемата црвена линија на Путин

Путин имаше новогодишно обраќање сосема поинаку од минатата година

На Украина сега и е дозволено да користи американско оружје за напади на руска територија. Какви ќе бидат последиците од ваквата одлука на Вашингтон во однос на црвената линија на Владимир Путин?

Киев долго време бараше од САД да им дозволат да ја нападне руската територија со американско оружје, а барањата се интензивираа минатиот месец кога московските трупи почнаа да напредуваат кон Харков. Украина не можеше да спречи ракети да ја погодат нејзината североисточна територија.

По донации на ракетите Javelin и Stinger, САД продолжија со испораките на ракетни лансери HIMARS, тенкови M1 Abrams, а наскоро и другите земји ќе почнат да ги снабдуваат американските F-16. Во Украина сè уште не се дозволени напади од долг дострел, вклучително и оние извршени од копнени ATACMS. Тоа е знак дека администрацијата на Бајден се уште е претпазлива и сака да избегне ескалација, пишува Newsweek.

„Ќе дојде момент за Русија каде што ќе се преминат вистинските црвени линии и потоа, се разбира, тие ќе ги преземат соодветните контрамерки“, рече Николо Фасола, автор на „Реинтерпретирање на стратешката култура на Русија: Рускиот начин на војна“.

„Русија би можела да одлучи да изврши различен сет на напади против различни цели, дури и на полска територија“, рече тој. Или би можеле да одат на демонстрација за употреба на тактичко нуклеарно оружје“.

„Бидејќи Путин го смета Крим за руска територија, црвената линија на Путин е веќе помината“, рече Зев Фаинтуч, висок разузнавачки аналитичар во Глобал Гардијан, мислејќи на честите напади на Украина на Крим.

Фајнтух рече дека серијата необјаснети пожари на локации низ земјите на НАТО, за кои е обвинета Москва, покажува каква саботажа Русија е подготвена да изврши. „Веќе видовме како Русија практикува употреба на тактичко нуклеарно оружје. Малку е веројатно дека Русија ќе нападне земја на НАТО на конвенционален начин“, додаде тој.

Промената на политиката на Вашингтон значи дека Украина може да ги таргетира руските трупи и командни центри, артилерија, логистика, единици за воздушна одбрана и борбени авиони на руска територија во близина на Харков.

На почеток