Свет

(Видео) Украинците објавија видео: Руски тенк прегази руски цивил и побегна

Антун Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, објави видео на Х, порано Твитер, за кое тврди дека покажува инцидент што се случил на 1 јуни меѓу селата Красиво и Головчино.

Тој тврди дека тенк прегазил цивил и ја објавил снимката која, како што тврди, ја објавиле очевидци од местото на инцидентот. Жителите на Белгород, тврди Герашченко. Велат дека тенкот се качил на патот од полето, го прегазил автомобилот во кој се наоѓал човекот, а потоа се обидел да побегне.

На почеток