Свет

Путин: Западот мисли дека никогаш нема да користиме нуклеарно оружје

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна со шефовите на меѓународните новински агенции во Русија, јави московската агенција ТАСС, која долги години го организира настанот на маргините на Санктпетербуршкиот меѓународен економски форум (СПИЕФ).

Состанокот го отвори генералниот директор на агенцијата ТАСС Андреј Кондрашов.

Запрашан за ризиците од нуклеарна војна за Украина, тој предупреди дека Русија може да ги искористи сите расположливи средства за да се одбрани доколку има закани за нејзиниот суверенитет или територијален интегритет, пренесува Хина.

Владимир Путин рече дека Западот постојано ја обвини Русија дека мафта со нуклеарно оружје, но дека тоа е погрешно, бидејќи токму САД употребија нуклеарно оружје против Јапонија во Втората светска војна.

Пред уредниците на странските медиуми, Путин рече дека руската нуклеарна доктрина дозволува такво оружје да се користи како одговор на одредени закани.

„Поради некоја причина, Западот верува дека Русија никогаш нема да го искористи. Имаме нуклеарен документ, погледнете што пишува таму. Доколку нечии постапки го загрозуваат нашиот суверенитет и територијален интегритет, сметаме дека е можно да ги искористиме сите средства што ни се на располагање.“, рече Путин.

Агенцијата Ројтерс ја издвои оценката на Путин од таа средба дека на Русија не и е важно кој ќе биде следниот американски претседател, бидејќи тоа веројатно ништо не менува за Москва.

На почеток