Свет

(Видео) Погодена рафинерија во Русија: Избувнал голем пожар

Нападната нафтена рафинерија во Новошахтинск, град во Ростовската област. Се слушнале експлозии и избувнал пожар.

„Како резултат на нападот со беспилотно летало, избувна пожар во нафтената рафинерија Новошахтинск. Службите за итни случаи пристигнаа на местото на настанот. Пожарот мораше да биде прекинат поради нов напад. На персоналот му беше кажано да се повлече на безбедно растојание“, вели гувернерот Васил. Голубев објави на својот канал Телеграм.

Кога поминала опасноста од нови напади, пожарникарите почнале да го гаснат пожарот, а користено е и противпожарно возило. „Пожарот зафатил површина од 100 метри квадратни. Според првичните информации, нема загинати и повредени. Се проверуваат податоците“, изјави Голубев.

Низ социјалните мрежи се проширија снимки на кои се гледа голем пожар во споменатата рафинерија. Инаку, истата рафинерија беше нападната и во март годинава, а потоа одговорноста за нападот ја презеде Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина.

Русите пријавиле и напад на складиште за нафта во регионот на Белгород. „Вооружените сили на Украина употребија беспилотно летало за напад врз складиште за нафта во Стари Оскол. Како резултат на тоа, тенк се запали. Четири противпожарни бригади брзо го изгаснаа. Ударниот бран ги скрши прозорците на блиската стражарска станица. Немаше извештаи за жртви“, соопшти гувернерот, Вјачеслав Гладков.

На почеток