Свет

Џорџија привремено го суспендираше процесот против Трамп

Апелациониот суд во Џорџија во средата привремено го прекина кривичното судење против Доналд Трамп за обидот за државен удар на изборите во 2020 година, според судски налог.

„Наредбата привремено ја суспендира постапката против Доналд Трамп и 14 сообвинети додека се разгледува жалбата на обвинетиот за одлуката со која се дозволува Вилис, обвинителот на округот Фултон, да остане во случајот“, се вели во документот што го објави Ројтерс.

Како што се наведува, ова е показател дека оваа постапка, една од четирите со кои се соочува Трамп за време на претседателската кампања и неговиот обид да се врати во Белата куќа, нема да се спроведе пред изборите на 5 ноември.

Иако поротата во Њујорк минатата недела го прогласи Трамп за виновен за обид да го прикрие поткупот на поранешната порно ѕвезда Сторми Даниелс во замена за нејзиното молчење за аферата што ја имале, поранешниот американски претседател вети дека ќе ја оспори пресудата.

Два федерални случаи покренати против поранешниот американски претседател, за обид да го оспори неговиот изборен пораз и лошо постапување со доверливи владини документи по напуштањето на функцијата.

На почеток