Свет

Силен земјотрес во Турција

Силен земјотрес ја погоди Индија

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди источна Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од осум километри, додава EMSC.

Епицентарот на земјотресот бил на 32 километри југоисточно од градот Малатија, каде живеат повеќе од 400.000 жители.

Засега нема информации за евентуална материјална штета.

На почеток