Свет

Голем напад на Украина, Русите во напад со камикази дронови и ракети

Руските сили минатата ноќ извршија голем напад врз Украина, главно на западните области, со камикази беспилотни летала и ракети, а како резултат на нападот избувна пожар во индустриски објект во регионот Киев, соопштија украинските медиуми. пријавени.

Руските сили лансираа вкупно 53 нападни беспилотни летала Шахед-131/136, од кои 48 беа соборени, изјави на каналот Телеграм командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, генерал-полковник Микола Олешчук.

Според неговите зборови, лансирани се пет крстосувачки ракети, кои сите биле елиминирани, пренесува Униан.

Тој рече дека воздушните цели што ги лансирала руската армија биле уништени над регионите Киев, Хмелницки, Харков, Кироворад, Херсон, Одеса, Николаев, Запорожје и Дњепропетровск.

Неколку експлозии одекнаа во регионот Хмељница. Во регионот на Киев, предупредувањето за воздушен напад траело четири часа, а според локалните власти, како последица на нападот избил пожар во индустриска зграда.

Нема извештаи за повредени.

На почеток