Свет

(Видео) Ужасни и вознемирувачки снимки од Израел: гинат стотици луѓе, меѓу кои и деца

Израелските сили спасија четворица заложници кои милитантнта група Хамас ги држеше од октомври во рацијата во Газа во саботата за која палестинските власти соопштија дека убиле повеќе од 200 луѓе. Ројтерс пишува дека ова е еден од најкрвавите израелски напади во последните осум месеци oд војната.

Снимките на социјалните мрежи кои Ројтерс не можел веднаш да ги потврди, покажуваат тела како се излеваат утроби од телана улиците обоени со крв.

Операцијата за спасување заложници и интензивен воздушен напад се одржаа во централниот дел на Газа, Ал Нусејрат, густо изградена и често борбена област во конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Портпаролот на израелската војска изјави дека операцијата се случила во срцето на станбена населба во Нусејрат каде Хамас ги држел заложниците во два одделни станбени блока. Израелските сили беа под силен оган за време на нападот и одговорија со пукање „од воздух и од улица“, рече портпаролот, контраадмирал Даниел Хагари.

– Знаеме за помалку од 100 (палестински) жртви. Не знам колку од нив се терористи – рече тој на брифингот со новинарите.

„За време на операцијата е убиен командант на израелските специјални сили“, се вели во соопштението на полицијата.

Во Израел се одржаа демонстрации за ослободување на заложниците, уапсени 33 лица во Тел Авив

Низ Израел се одржаа демонстрации со барање израелската влада да ги ослободи сите заложници кои ги држеше палестинската милитантна група Хамас, а израелските медиуми објавија дека полицијата во Тел Авив уапсила 33 лица.

Полицијата во Тел Авив мораше да ги растера демонстрантите со водени топови, а помирни протести се одржаа и во Ерусалим, Цезареја и Херцлија, пишува Тајмс оф Израел.

Неколку часа откако армијата објави дека четворица заложници се спасени живи во централниот дел на Појасот Газа, демонстрантите во Тел Авив и ширум земјата побараа нови избори и враќање на сите заложници од Појасот Газа.

Хамас нема да се предаде, ќе продолжи со отпорот

Лидерот на Хамас Исмаил Ханије рече дека движењето нема да се предаде и ќе продолжи со својот отпор.

„Непријателот продолжува да го масакрира нашиот народ, децата и жените во Нусејрат и Деир ел-Балах“, рече Ханије во изјава објавена на каналот Телеграм, по операцијата на израелските безбедносни сили во саботата за ослободување на четворица заложници држени од радикалите. Нашиот народ нема да се откаже, ние ќе продолжиме да ги браниме нашите права пред овој злосторнички непријател“, рече лидерот на Хамас. „И ако окупаторите мислат дека можат насилно да ни го наметнат својот избор, тоа е глупост и движењето нема да се согласи на никаков договор што не обезбедува безбедност за нашиот народ пред сѐ“, посочи тој.

На почеток