Свет

Земјотрес во Босна и Херцеговина

Земјотрес ја погоди Хрватска

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала утрово во 9 часот и 50 минути ја погоди Босна и Херцеговина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил на 17 километри западно од Мостар и 5 километри јужно од Широки Бријег, на длабочина од 7 километри.

Нема извештаи за материјална штета.

На почеток