Свет

Пристигна првата реакција на Русија за европските избори

Еден ден по интересните избори за Европскиот парламент, пристигна првата реакција на Кремљ, еден од најважните актери на европскиот континент.

Според Политико, Русија дефинитивно внимателно ги следи резултатите од европските избори. Шокантната одлука на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти парламентот и да распише избори по тешкиот пораз на неговата партија на изборите за ЕУ ​​и успехот на екстремната десница во земјите од целиот континент станаа насловни страници во руските медиуми.

Со оглед на тоа што Макрон неодамна го предводи притисокот за распоредување западни сили во Украина, можеби не е изненадувачки што тонот во руските медиуми беше радосен.

„И покрај фактот што досега проевропските партии ги задржаа своите водечки позиции, со текот на времето десничарските партии ќе бидат на нивни потпетици“, изјави портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков за изборите во ЕУ.

Шефот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин, напиша на Телеграма дека „Макрон и Шолц се држат за власт со својата последна сила“, искористувајќи ја приликата да го нападнат германскиот канцелар Олаф Шолц, чии социјалисти се на третото место, далеку зад далеку -десно Алтернатива за Германија (AfD).

„Вистинската одлука за нив би била да поднесат оставка и да престанат да се потсмеваат со своите граѓани“, рече Володин, кој претседаваше со долниот дом на рускиот парламент од 2016 година и беше агресивен поддржувач на рускиот претседател Владимир Путин.

На почеток