Свет

(Видео) Воени возила пукаат едно кон друго

Израелските воени авиони ја нападнаа Сирија по нападот на припоениот Голан

На социјалните мрежи е објавено неверојатно видео од дуелот меѓу американското борбено возило „Бредли“ и рускиот оклопен транспортер БТР-82А.

Во срцето на битката, двете воени возила пукаат едно кон друго. Најмалку еден војник потоа се гледа како излегува од руски оклопен транспортер пред да почне да го зафаќа чад, според Newsweek.

Како што потсети Јутарњи лист, САД на украинските сили им донираа повеќе од 300 „Бредли“.

Украинската бригада тврди дека руски оклопен транспортер влегол во населба, без да се прецизира точната локација, по што морала да реагира екипажот на „Бредли“ и тоа, како што се наведува, „веднаш и сега“.

Судирот се случил источно од Повровск, клучен град за одбраната на Украина во областа, која сега стана „епицентар“ на судирите, соопшти истата бригада кон крајот на минатата недела, пренесува Newsweek.

Во понеделникот, Генералштабот на украинската армија извести дека Русија за 24 часа изгубила 269 луѓе, две оклопни борбени возила и два артилериски системи долж тој дел од фронтот. Но, тие исто така потврдија дека Русија има огромни резерви на работна сила и дека можат брзо да надоместат за големите загуби.

Споменатата украинска бригада, која ја споменува Newsweek, без да прецизира која, тврди дека во овој момент задржуваат три руски бригади од натамошен пробив.

На почеток