Свет

Предупредувања низ Украина: Русите го напаѓаат Киев

Русија рано утринава изврши воздушен напад врз Киев, објави воената администрација на главниот град на Украина на апликацијата за пораки Телеграм.

Неколку експлозии се слушнале во и околу Киев, објавија очевидци на Ројтерс.

Набргу по два часот по полноќ, по наше време, беше издадено предупредување за воздушен напад низ цела Украина.

Еден цивил загина, а три лица се ранети во украинско гранатирање во градот Шебекино во руската област Белгород, изјави гувернерот на регионот, кој граничи со Украина.

„Човекот починал од раните на лице место пред да пристигне итната помош“, рече Вјачеслав Гладков во објавата на апликацијата за пораки Телеграм, додавајќи дека две ранети лица се пренесени во локалните болници.

Шест станбени куќи и 11 станбени згради беа оштетени во гранатирање со повеќецевни ракетни системи, рече тој.

Ројтерс не можеше независно да го потврди извештајот. Немаше моментални коментари од Украина.

Двете страни негираат дека целеле цивили во војната што Русија ја започна против Украина во 2022 година. Киев вели дека нејзините напади на руска територија имале за цел да ги поткопаат воените напори на Москва со уништување на воената, енергетската и транспортната инфраструктура.

На почеток