Свет

Коцкарскиот потег на Макрон ги запрепасти сите

Макрон: Целосното уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

Францускиот претседател Емануел Макрон ги запрепасти европските партнери со „коцкањето се или ништо“ – повикувајќи на вонредни парламентарни избори, според аналитичарите и медиумите на ЕУ.

Како што се наведува, Макрон со овој потег ја турна клучната земја на Европската унија, Германија, каде владејачката коалиција пропадна на изборите за Европскиот парламент.

Ова покажа дека на Европската унија и треба ново лидерство, особено долгостабилниот германско-француски „замаец на развојот“ и потребна е особено јасна визија за иднината, оценуваат аналитичарите и медиумите во ЕУ.

Владата на социјалдемократите, зелените и либералите во Германија веќе нема никаков престиж ниту сила ниту во ЕУ, ниту во самата таа земја, а клучната улога ќе ја имаат демохристијаните – победнички на изборите за ЕП; ќе обезбеди и нов канцелар, се кажува нивниот лидер Фридрих Мерц, а можеби и Маркус Зедер од Баварија.

На почеток