Медиасет

Надал го пропушта Вимблдон поради Олимпијадата

Надал: Не ми се допаѓа денешниот тенис

Рафаел Надал нема да игра на Вимблдон, откри тренерот на шпанскиот олимписки тим, Давид Ферер.

Надал ќе го пропушти најпознатиот Грен слем за да се подготви за Олимписките игри во Париз.

Со оглед на тоа што веќе најави дека ова му е последна сезона во кариерата, тоа значи дека последен меч на Вимблдон ќе биде четвртфиналето во 2022 година.

Вториот најкорисен грен слем шампион ќе игра и во двојки со актуелниот најдобар шпански тенисер Карлос Алкараз на ОИ.

По неколкумесечна пауза поради проблеми со колкот, Надал се врати на Ролан Гарос, но веќе беше елиминиран во првото коло од евентуалниот шампион Александар Зверев.

Шпанскиот ветеран ја игра последната сезона во кариерата, а има 38 години.

Тој веќе има две олимписки злата, едно во сингл во Пекинг во 2008 година и едно во двојки со Марко Лопес од Рио пред осум години.

„Олимпиското злато е најтешката титула што може да ја освои еден тенисер. Имате само една или две шанси за тоа“, рече еднаш Надал.

Олимписките игри почнуваат на 26 јули.

На почеток