Свет

Поплави во кинеската провинција Фуџијан: 2 дена врне, евакуирани 36.000 луѓе

Тропска бура донесе поплави во Кина: две лица загинаа, а едно исчезна во провинцијата Фуџијан

Околу 36.000 луѓе се евакуирани по големите поплави предизвикани од обилните дождови во провинцијата Фуџијан во југоисточна Кина, објави во неделата новинската агенција Ксинхуа, цитирајќи ги локалните власти.

Големи делови од Фуџијан беа уништени по обилните дождови кои паѓаа од саботата наутро, поради што властите издадоа наредба за евакуација, се вели во извештајот.

Обилните врнежи погодија речиси 180.000 луѓе, а поплавите уништија 12.350 хектари земјоделски култури, предизвикувајќи директни економски загуби од околу 225 милиони долари.

Помеѓу саботата наутро и неделата наутро, некои хидролошки станици во 11 реки во покраината објавија дека нивото на водата е до 3,65 метри над предупредувачкото ниво. До недела наутро, нивото на водата на седум станици остана над оваа ознака.

Дополнителни обилни врнежи се предвидуваат за неколку региони, предупредија кинеските власти во неделата навечер.

Според Националниот метеоролошки центар, делови од југоисточните провинции Жеџијанг, Фуџиан, Џиангкси, Хунан и Гуангдонг и позападните провинции Гуижоу, Гуангкси, Сечуан и Јунан се очекува да бидат погодени од обилни врнежи или бури во понеделник.

Се очекуваат обилни врнежи, вклучувајќи врнежи од над 70 милиметри на час и грмежи, соопшти Центарот.

Министерството за водостопанство и Бирото за метеорологија издадоа портокалово ниво на предупредување – второ повисоко. Највисокиот црвен аларм беше издаден за некои области во југозападниот дел на Жеџијанг и северниот дел на Фуџијан поради ризикот од излевање на планинските потоци, а од локалните власти беше побарано да преземат мерки на претпазливост.

На почеток