Свет

Столтенберг и се закани на Кина

Столтенберг од Приштина: НАТО ќе направи се’ за да спречи повторување на насилството од мај и септември

Шефот на НАТО за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку не го промени своето однесување.

Јенс Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“ поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници.

„Ова нема да функционира на долг рок“, изјави Столтенберг за BBC News за време на посетата на Вашингтон.

Во опширното интервју Столтенберг зборуваше и за нуклеарното оружје и трошоците за одбрана.

Неговите коментари доаѓаат откако Русија не покажува знаци дека ќе попушти во војната против Украина.

На мировниот самит одржан во Швајцарија минатиот викенд, десетици држави ветија поддршка за Киев, но Русија го нарече самитот губење време и рече дека ќе се согласи на мировни преговори само доколку Украина практично капитулира.

Запрашан што би можеле да направат членките на НАТО во врска со поддршката на Кина за Русија, г-дин Столтенберг рече дека има „тековна дискусија“ за можните санкции.

Тој рече дека Кина „споделува многу технологии, како микроелектрониката, кои се клучни за Русија во изградбата на ракетите и оружјето што ги користат против Украина“. Тој додаде дека „во одреден момент треба да разгледаме некаква економска цена доколку Кина не го промени своето однесување“.

Пекинг веќе е под одредени санкции поради поддршката на Русија – минатиот месец.

САД најавија ограничувања кои ќе таргетираат околу 20 компании со седиште во Кина и Хонг Конг. Кина ги бранеше своите зделки со Москва, велејќи дека не продава смртоносно оружје и „внимателно се справува со извозот на предмети за двојна употреба во согласност со законите и прописите“.

Столтенберг е во посета на Вашингтон. Рускиот претседател Владимир Путин, пак, денеска оди во Северна Кореја. Минатиот месец беше во Кина.

„Русија во моментов се повеќе се усогласува со авторитарните лидери“, изјави Столтенберг за Би-Би-Си, цитирајќи ги Иран, Пекинг и Северна Кореја.

Тој рече дека Северна Кореја испратила артилериски гранати во Русија, а за возврат Русија обезбедила напредна технологија за ракетните и нуклеарните програми на Северна Кореја.

„Така Северна Кореја и помага на Русија да води агресивна војна против Украина“, заклучи генералниот секретар на НАТО.

Столтенберг, во пресрет на интервјуто за Би-Би-Си, за британскиот весник Телеграф изјави дека НАТО разговара за распоредување на поголемо количество нуклеарно оружје, нивно отстранување од складиштето и нивна подготвеност со оглед на зголемената закана од Русија и Кина.

Тој рече дека членките на НАТО разговараат за користење на транспарентноста за нивниот нуклеарен арсенал како одвраќање.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека коментарите на Столтенберг се чини дека се во спротивност со изјавата објавена на конференцијата викендов во Швајцарија во која се вели дека секоја закана или употреба на нуклеарно оружје, кога Украина интервенирала, е неприфатлива.

„Ова е уште една ескалација на тензиите“, рече Песков, коментирајќи ги изјавите на генералниот секретар на НАТО.

НАТО подоцна се обиде да ги разјасни забелешките на Столтенберг, додавајќи дека нема значителни промени во неговата позиција за нуклеарното оружје.

На почеток