Свет

Температура во Мека 51 степен: 550 аџии загинаа поради жештина

Најмалку 550 аџии загинаа за време на хаџот, големиот муслимански аџилак, кој и оваа година се одржа на високи температури, пишува Франс прес.

Многу верници пристигнаа во Мека за да го извршат хаџот, една од обврските што сите муслимански верници мора да ја извршат еднаш во животот, под услов да се физички способни да го направат патувањето до родното место на пророкот Мухамед и под услов да имаат доволно финансиски средства.

Дозволите за Мека се доделуваат врз основа на квоти по земја.

Од 550 загинати аџии, најмалку 323 биле од Египет. Повеќето од нив подлегнаа на болести поврзани со топлина, изјавија за АФП двајца арапски дипломати.

„Египќаните умреа поради жештините“, рече еден од дипломатите, додавајќи дека вкупната бројка доаѓа од болничка мртовечница во областа Ал-Муаисем во Мека. Дипломатите велат дека најмалку 60 Јорданци загинале.

Новите смртни случаи го зголемуваат вкупниот број пријавени досега во неколку земји на 577, според АФП. Дипломатите рекоа дека вкупниот број на загинати во мртовечницата Ал-Муаисем, една од најголемите во Мека, е 550.

Претходно вчера египетското Министерство за надворешни работи соопшти дека Каиро соработува со саудиските власти во операциите за потрага по Египќаните кои исчезнале за време на хаџот. Иако во соопштението на министерството се вели дека имало „одреден број на загинати“, не се наведува дали меѓу нив има и Египќани.

Саудиските власти објавија дека лекувале повеќе од 2.000 аџии кои страдаат од топлотен стрес, но не ја ажурираа таа бројка од неделата и не дадоа информации за смртни случаи. Минатата година за време на хаџот загинаа околу 240 аџии од различни земји, од кои повеќето Индонезијци.

Аџилакот е сè повеќе погоден од климатските нарушувања, се вели во студијата на Саудиска Арабија објавена минатиот месец. Во студијата се наведува дека секоја деценија температурите во областа Хаџ се зголемуваат за 0,4 степени Целзиусови.

Температурата во Мека во понеделникот изнесуваше 51,8 степени Целзиусови, објави саудискиот национален метеоролошки центар. Новинарите на АФП во Мина, во близина на Мека, во понеделникот видоа аџии како им истураат шишиња вода над главите додека волонтерите делеле ладни пијалоци и сладолед што брзо се топи за да им помогнат да се разладат.

Саудиските власти ги советуваа аџиите да користат чадори, да пијат многу вода и да избегнуваат изложување на сонце во најжешките часови од денот. Но, многу обреди на хаџот, вклучувајќи ја и молитвата на планината Арафат што се одржа во саботата, вклучуваат поминување неколку часа на отворено во текот на денот.

Некои аџии рекоа дека виделе неподвижни тела на патот и службите за итни случаи кои понекогаш изгледале преоптоварени. На хаџот годинава учествувале околу 1,8 милиони аџии, од кои 1,6 милиони дошле од странство, покажуваат податоците на саудиските власти.

На почеток