Свет

Средбата меѓу Путин и Ким заврши по повеќе од еден час: Подготвен нов документ

Преговорите меѓу рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, со учество на делегации од двете земји, завршија утрово во Пјонгјанг по околу час и половина. Путин истакна дека Москва високо ја цени постојаната и постојана поддршка на Северна Кореја, вклучително и поддршката за специјалната воена операција на Русија.

Путин рече дека е подготвен нов основен документ кој ќе ја формира основата на односите меѓу Москва и Пјонгјанг за многу години.
Рускиот лидер потсети дека минатата година двете земји одбележаа 75 години од воспоставувањето дипломатски односи, а годинава 75 години од склучувањето на првиот меѓудржавен документ: Договорот за економска и културна соработка.

Путин изрази надеж дека следната средба на лидерите на двете земји ќе се одржи во Русија. На средбата Ким ја истакна улогата на Русија во светот и изрази целосна поддршка за руската специјална воена операција во Украина, пренесе РИА Новости.

„Владата на Демократска Народна Република Кореја ја цени важната мисија и улогата на силната Руска Федерација во одржувањето на стратешката стабилност и рамнотежа во светот, а исто така изразува целосна поддршка и солидарност на руската влада, армија и народ во спроведувањето специјален воена операција во Украина за заштита на суверенитетот, безбедносните интереси, како и територијалниот интегритет“, рече Ким.

Ким посочи дека ситуацијата во светот брзо се менува и дека во овие услови Пјонгјанг има намера да ја зајакне стратешката комуникација со Москва. Ким увери дека Северна Кореја безусловно ќе ги поддржи сите политички одлуки на Русија. По кратките воведни изјави на двајцата лидери, разговорите меѓу Путин и Ким продолжија зад затворени врати.

По завршувањето на разговорите ќе бидат потпишани договори меѓу Русија и Северна Кореја, по што лидерите ќе дадат изјави за медиумите.
Путин е во посета на Северна Кореја од 18 до 19 јуни на покана на Ким Џонг Ун.

Путин и Ким разговараат за меѓународната агенда, безбедносните прашања, соработката на полето на економијата, енергетиката, транспортот и земјоделството. На програмата на посетата е гала концерт во чест на посетата на Путин, државен прием и положување венец на Споменикот на ослободувањето, кој е посветен на војниците на Црвената армија кои ја ослободија Кореја за време на Втората светска војна.

Путин последен пат ја посети Северна Кореја во 2000 година. Ким ја посети Русија од 12 до 17 септември кога го покани Путин да го посети Пјонгјанг.

На почеток