Свет

Бајден: Трамп е осуден криминалец

Бајден: Го сакам Нетанјаху, но отсекогаш сме имале несогласувања, ги имаме и денес

Американскиот претседател Џозеф Бајден го нарече поранешниот американски претседател и републикански претседателски кандидат Доналд Трамп „осуден престапник“.

Како што наведе, Трамп прави сеопфатен напад врз правосудниот систем и дека има намера да се одмазди доколку добие втор мандат.

„За прв пат во американската историја, поранешен претседател е осуден престапник и сега бара претседателска функција“, рече Бајден за време на собирањето средства за неговата кампања во Меклин, Вирџинија, оваа недела, објави Вашингтон Тајмс.

Бајден оцени дека е очигледно оти Трамп сега е загрижен за зачувување на својата слобода. На почетокот на овој месец, на собирање средства за неговата кампања во Гринич, Конектикат, Бајден за прв пат го нарече Трамп „осуден криминалец“ и рече дека ќе претставува уште поголема закана доколку освои уште еден претседателски мандат, посочува весникот , наведувајќи дека тимот на Бајден започнал рекламна кампања вредна вкупно 50 милиони долари, која ќе се фокусира на фактот дека Трамп е осуден.

Рекламата од 30 секунди, насловена како „Карактерот е важен“, вели дека на претседателските избори во ноември, граѓаните на САД ќе избираат помеѓу „осудениот криминалец кој се бори за себе“ и претседател „кој се бори за вашето семејство“. Неодамнешната анкета покажа дека речиси половина, или 48 отсто од Американците ја одобруваат пресудата на Трамп за кривично дело, додека околу 30 отсто не го одобруваат, а околу 20 отсто немаат мислење.

Според анкетата на Ројтерс/Ипсос, спроведена набргу откако Трамп беше осуден на 30 мај за фалсификување деловни досиеја за да прикрие тајна исплата на порно ѕвездата Сторми Даниелс, 10 отсто од републиканските гласачи изјавиле дека има помала веројатност да гласаат за Трамп во ноември после тоа. бил осуден.

Според анкетите, Бајден и Трамп остануваат врзани во поддршката на гласачите на помалку од пет месеци до изборите.

На почеток