Свет

Шефот на Хезболах првпат му се закани на Кипар, има една порака до Израел: Ќе водиме војна без правила и без граници!

Лидерот на Хезболах го одржа долгоочекуваниот говор: Операцијата на Хамас беше одлична и 100% палестинска

Лидерот на либанската милитантна, проиранска организација Хезболах, Сајед Хасан Насралах денеска предупреди дека неговата вооружена група ќе води војна „без правила“ и „без граници“ доколку избие поширок конфликт со Израел.

Еден рече дека нема да има безбедни зони никаде во Израел од нападите на Хезболах, пренесува Ројтерс.

Во телевизиско обраќање, Насрала рече дека тоа вклучува можни цели во Средоземното Море.

Лидерот на Хезболах, исто така, за прв пат упати закани до Кипар, велејќи дека Хезболах би можел да го смета Кипар за „учесник во војна“ доколку продолжи да му дозволува на Израел да ги користи кипарските аеродроми и бази за воени вежби.

На почеток