Свет

Позната состојбата на ранетите во експлозијата на бомба во Цетиње

Две лица загинаа, а шест се ранети во бомбашкиот напад што утрово се случи во Цетиње. Од болницата во Цетиње соопштија дека едно повредено лице се бори за живот, додека другите се живи

„Во експлозија на автомобил-бомба утринава во Цетиње пред Спортскиот центар повредени се шест лица, од кои тројца се донесени на операција“, изјави докторот на болницата Данило Први, Предраг Милошевиќ.

Тој во говорот пред болницата во Цетиње рече дека силината на експлозијата ја потресе целата здравствена установа.

Како што истакнува, се обиделе да го реанимираат пациентот Драган Рогановиќ, кој во болница пристигнал без знаци на живот, со висок степен на крварење.

Се обидовме да го вратиме во живот, но не успеавме“, изјави Милошевиќ.

Зборувајќи за состојбата на другите двајца пациенти, еден од повредените е млад човек Борозан, на кого од експлозијата му биле повредени вратот, нозете и стомакот, но успеале да го спречат крварењето.

Мислам дека го испративме во Подгорица во стабилна состојба“, изјави Милошевиќ.

Според него, вториот пациент е баба на околу шеесет години, која случајно се нашла таму, погодена во главата и рамената.

„Крварењето е запрено. Ја испративме во Подгорица, на преглед на главата, да видиме дека нема крварење под черепот“, изјави Милошевиќ.

За потсетување, две лица загинаа, а три се повредени при активирање на експлозивна направа утрово во Цетиње во близина на Спортскиот центар.

Како што претходно неофицијално потврдија од полициската управа, Петар Калуѓеровиќ загинал кога во 09:10 часот била активирана експлозивна направа, додека Драган Рогановиќ на пат кон болница им подлегнал на повредите.

„Полициските службеници веднаш откако дознале за настанот излегле на обезбедениот терен. Со цел да се утврдат сите околности и факти и да се расветли овој настан, службеници на Полициската управа во координација со Вишото државно обвинителство во Подгорица преземаат интензивни истражни мерки и дејствија за чиј тек и исход ќе бидат известени. навремено до јавноста“, се вели во соопштението.

Според информации, тоа е продолжение на судирот меѓу клановите. Убиените се евидентирани во безбедносните служби како членови на кланот Скалјар, пишува Побједа.

На почеток