Свет

(Видео) Украинците нападнаа два магацини за нафта во Русија

Пожари избувнаа во две руски складишта за нафта во сомнителни напади со беспилотни летала, соопштија официјални лица, во последниот во серијата украински напади врз руската нафтена индустрија. Максим Јегоров, гувернер на областа Тамбов, југоисточно од Москва, изјави дека пожарникарите гаснеле пожар во складиштето за нафта Платоновскаја, кој избувнал по експлозија која најверојатно била предизвикана од дрон. Никој не е повреден, додаде тој.

Новинската агенција РИА јави дека се запалил вториот резервоар за складирање нафта. Локалните служби за итни случаи издадоа предупредување за можни напади со беспилотни летала и ги повикаа цивилите да бидат претпазливи и да избегнуваат отворени простори. Пожар избувна рано денеска во складиште за нафта во руската провинција Адигеја на Северен Кавказ по напад на украински дрон, но тој веќе е изгаснат, изјави на комуникациската платформа Телеграм шефот на регионот Мурат Кумпилов.

Нападите со беспилотни летала врз големите магацини за нафта низ Русија се засилија во изминатите неколку дена, додека нападите врз рафинериите за нафта, кои имаат многу поголем ефект врз светските пазари и цените на суровата нафта, ослабеа. Украина тврди дека руските енергетски капацитети се легитимни цели бидејќи ги поддржуваат воените напори на Москва, која истовремено ги гранатира украинските градови и инфраструктура.

Украинското Министерство за енергетика соопшти дека рускиот напад во четвртокот вечерта ја оштетил енергетската инфраструктура во четири украински провинции, додавајќи дека тројца работници се повредени, а некои корисници останале без снабдување со електрична енергија.

Неколку магацини за нафта во рускиот град Азов се запалија во вторникот по нападот со беспилотно летало за кој украински разузнавачки извор изјавил за Ројтерс дека бил извршен од Службата за безбедност на Украина (СБУ). Локалните служби за итни случаи соопштија во нивниот најнов извештај во средата дека пожарот сè уште гори по ден и половина.

Во Русија има околу 30 големи рафинерии за нафта и секое нарушување на нивното функционирање е чувствително и за домашниот и за глобалниот пазар. Земјата има и стотици резервоари со различни нафтени продукти како што се бензинот и дизелот.

На почеток