Свет

Амбасадорите на ЕУ се договорија за 14-тиот пакет санкции против Русија

Во Брисел денеска, самит ЕУ – Западен Балкан

Амбасадорите на земјите од Европската унија денеска се договорија да воведат 14-ти пакет санкции против Русија поради војната во Украина, објави белгиското претседателство со ЕУ на платформата Икс (Твитер).

Во соопштението се наведува дека новиот пакет санкции е договорен поради „руската агресија врз Украина“.

Овој пакет, како што се наведува, претставува нови насочени мерки и го зајакнува влијанието на постоечките санкции со затворање на „дупки“ во заобиколувањето на санкциите.

Ројтерс наведува дека санкциите вклучуваат забрана за пренос на руски течен природен гас (ЛНГ).v

На почеток