Свет

Нападнат политичар во Франција, од стрес доживеал мозочен удар

Десет дена пред првиот круг од парламентарните избори во Франција, Ерве Бреј (68), кандидат за пратеник од десничарската партија Национален митинг (РН), беше нападнат во четвртокот додека делеше летоци на пазар.

На излезот од маркетот Алберт-Томас, четири маскирани лица облечени во црно им се заканувале на Бреј и на другите активисти на РН и почнале да ги туркаат.

Кандидатот на РН, кој носел пејсмејкер, доживеал мозочен удар од стресот и бил пренесен во болница, пишува францускиот весник. Според Мишел Лукас, делегат на РН во Лоара, биле поднесени три извештаи и видео снимките од нападите биле испратени до полицијата, по што била покрената истрага.

Партијата „Национален собир“ убедливо победи на изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, по што францускиот претседател Емануел Макрон повика на предвремени парламентарни избори.

На почеток