Свет

Ерменија ја призна Палестина како држава

(Видео) 100.000 луѓе протестираат во Лондон: „Слобода за Палестина“

Ерменија официјално ја призна палестинската држава, се наведува во денешното соопштение од Министерството за надворешни работи на таа земја.

Како што јави Ројтерс, Ерменија ја поддржува резолуцијата на ОН за сегашниот прекин на огнот во Газа и се залага за решение со две држави за палестинско-израелскиот конфликт, се наведува.

Досега 147 од 193 членки на Обединетите нации ја признаа Палестина.

На почеток