Свет

Познато е зошто речиси цела Црна Гора и делови од Босна и Хрватска останаа без струја

Речиси целата област на Црна Гора е без струја поради прекини на мрежата, соопшти Црногорскиот електродистрибутивен систем (ЦЕДИС).

ЦЕДИС соопшти дека снемало струја поради прекин на мрежата на Црногорскиот електропреносен систем (ЦГЕС).

Како што соопштија од Црногорскиот електродистрибутивен систем (ЦЕДИС), се уште не се познати причините за прекинот на мрежата.

Јавноста ќе биде известена кога ќе го идентификува прекинот и ќе има повеќе детали во врска со обновувањето на електричната енергија.

Подгорчани поради прекин на струја немаат ни вода.

Како што пренесуваат регионалните медиуми, без струја се и Далмација и дел од Босна и Херцеговина.

На почеток