Свет

Руската војска уништи 30 украински беспилотни летала: едно лице загина

Руската војска соопшти дека уништила 30 украински беспилотни летала во текот на ноќта во областите на границата со Украина, каде локалните власти соопштија дека една жена е убиена.

„За време на обидот на киевскиот режим вечерва да изврши терористички напади со воздушни беспилотни летала на територијата на Русија, системи за противвоздушна одбрана пресретнаа и уништија 29 беспилотни летала во регионот Белгород и едно беспилотно летало во регионот Воронеж“, соопшти Министерството за одбрана на Русија. објави на Телеграм.

Регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков изјави дека еден цивил е убиен во село во регионот на Белгород.

На почеток