Свет

САД испратија предупредување до Хезболах: Не сметајте на нас ако ве нападне Израел

Израелските министри со барање, Палестинците да се иселат од Газа. САД: Тоа е палестинска земја

Американските власти упатија необично предупредување до Хезболах, порачувајќи ѝ на либанската паравоена група дека Вашингтон нема да го спречи Израел да ги нападне.

Според Политико, повикувајќи се на извори од американската влада, пораката била дизајнирана да ја поттикне шиитската милиција да се повлече и да ја деескалира кризата што се развива долж израелско-либанската граница. „Не сметајте на нашата помош доколку Израел одлучи да нападне“, е американската порака.

Многу американски функционери се резигнирани поради можноста Израел да го нападне Хезболах во јужен Либан во наредните недели.

Двајца американски функционери изјавија за Политико под услов да останат анонимни дека Хезболах исто така мора да разбере дека Вашингтон ќе му помогне на Израел да се одбрани ако Хезболах возврати. Тие нагласија дека милитантната група не треба да смета на Америка да дејствува како кочница за израелското одлучување.

Пораката се пренесува индиректно, а САД не се соочуваат со Хезболах еден на еден затоа што тие се означени како терористичка организација и се потпираат на јавни комуникации или посредници.

На почеток