Свет

Хашкиот суд распиша потерница по Шојгу и Герасимов

Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска издаде налози за апсење на поранешниот руски министер за одбрана Сергеј Шојгу и водечкиот руски генерал, началникот на Генералштабот Валериј Герасимов за наводни злосторства извршени за време на руската инвазија на Украина.

И двајцата се обвинети дека се одговорни за воените злосторства за насочување напади врз цивилни објекти и предизвикување прекумерни случајни повреди на цивили, како и за злосторства против човештвото со извршување на „нехумани дела“, се вели во соопштението за печатот.

Судот рече дека судиите утврдиле дека има „разумна основа да се верува дека двајцата осомничени се одговорни за ракетните напади извршени од руските вооружени сили против електричната инфраструктура на Украина од најмалку 10 октомври 2022 година до најмалку 9 март 2023 година“.

Руските власти се осомничени дека извршиле воени злосторства и злосторства против човештвото со наредба за напади врз цивили и цивилни објекти во Украина. Русија тврди дека енергетската инфраструктура на Украина е легитимна воена цел и негира дека напаѓа цивили и цивилна инфраструктура.

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски го поздрави потегот на Меѓународниот кривичен суд да издаде налог за апсење на поранешниот министер за одбрана и началникот на Генералштабот на Русија, велејќи дека тоа е „важна одлука“.

„Шојгу и Герасимов сносат лична одговорност, ќе одговараат за злото“, рече Андриј Јермак на Телеграм. Рускиот совет за безбедност соопшти дека налогот за апсење на Меѓународниот кривичен суд за поранешниот министер за одбрана Сергеј Шојгу е дел од хибридната војна против Москва, пренесе државната новинска агенција ТАСС.

Шојгу беше сменет од функцијата министер за одбрана минатиот месец и беше назначен за секретар на моќниот руски Совет за безбедност, во најзначајното менување што рускиот претседател Владимир Путин го направи во неговата воена команда од почетокот на војната во 2022 година.

Со потерниците за Шојгу и Герасимов, вкупниот број на потерници издадени против високи руски осомничени од почетокот на инвазијата е осум. Меѓу нив е и Путин, осомничен за воени злосторства за депортација на украински деца во Русија.

Трибуналот нема свои полициски сили и се потпира на земјите-членки за апсења. За време на временската рамка наведена во најновите налози, Русија е осомничена дека извршила напади врз бројни електрани и трафостаници низ Украина.

На почеток