Свет

Северна Кореја лансираше повеќе од 250 балони со ѓубре кон Јужна Кореја: Затворен аеродромот во Сеул

Во текот на ноќта Северна Кореја лансирала повеќе од 250 балони со ѓубре кон Јужна Кореја, соопшти денеска јужнокорејската армија.

Тоа е шесто вакво лансирање од крајот на минатиот месец, а поради тоа аеродромот во близина на Сеул беше затворен околу три часа, пренесува Јонхап.

Околу 100 балони, главно со отпадна хартија и друг отпаден материјал, слетале во Сеул и во северниот дел на провинцијата Ѓеонгги, соопшти Генералштабот на корејската армија.

Домашните и меѓународните летови беа суспендирани или одложени околу три часа на меѓународниот аеродром Инчеон, западно од Сеул, од 1:46 часот по локално време, според Јонхап.

Анализата на балоните покажала дека тие не содржат отровни материи, се наведува во соопштението на јужнокорејската армија.

Со последната серија, Северна Кореја се проценува дека лансирала повеќе од 2.000 балони кои носат остатоци од 28 мај, според Јонхап.

Како одговор, на 9 јуни, за прв пат по шест години, Јужна Кореја почна да емитува говори против владата на Пјонгјанг преку звучници во пограничната зона.

На почеток