Свет

Осомничениот за убиството на Данка решил да проговори, побарал ново сослушување

Д.Д.(50), кој е обвинет дека на 26 март со колега од ПУК „Водовод“ убил двегодишно девојче кај Бор, бара повторно да биде изведен пред обвинител.

Данка Илиќ (2) од Бор исчезна пред точно три месеци во Бањско поле. За сето тоа време нејзиното тело не е пронајдено, а случајот е обвиен со мистерија, која можеби ќе се реши со сослушување нови сведоци, но и со евентуално ново сослушување на еден од осомничените за убиството на девојчето.

Да потсетиме, Данка исчезна на 26 март, а на 4 април полицијата ги уапси С.Ј.(50) и Д.Д.(50), работници на Бор „Водовод“ поради сомнение дека со автомобил удриле дете кое излегло на улица, потоа ја задавиле и го фрлиле телото. Во истрагата што ја води Вишото јавно обвинителство во Заечар, досега се сослушани 17 сведоци, а сослушувањето на уште три лица е закажано за 5 јули.

„Ќе бидат сослушани уште тројца сведоци. Сведоците кои претходно беа сослушани немаа сознанија за самото кривично дело, а тројца нови сведоци би можеле да дадат значајни информации за истрагата“, изјави за Курир извор запознаен со случајот.

Тој додава дека за истрагата треба да биде од поголемо значење што еден од осомничените Д.Д., наводно најавил дека сака обвинителот повторно да го испраша.
„Д.Д. на рочиштето во обвинителството по апсењето признал дека колегата С.Ј ја удрил Данка со службениот автомобил „фиат панда“ во кој бил сопатник и дека лично ја внел во возилото и ја задавил со раце. Признал и дека го фрлил телото на депонијата на Старобањска, но и дека го преселил два дена подоцна со неговиот брат и татко му“, се сеќава изворот.

„Д.Д. сега, наводно преку неговиот адвокат, побарал повторно да биде сослушан. Само тој знае што ќе каже сега, но неговата нова изјава може или целосно да го разјасни случајот или дополнително да го искомплицира. Ако конечно признае каде е телото на девојчето, ситуацијата би била сосема јасна“

На почеток