Свет

(Видео) Асанж пристигна во Австралија, погледнете како изгледаше дочекот: Најемотивната средба со сопругата

Џулијан Асанж, кој од денеска и официјално е слободен човек, се врати во Австралија, а најемотивната средба ја имаше со сопругата Стела.

Откако авионот слета на аеродромот во Канбера, Асанж излегол од авионот, а го пречекале бројни новинари и поддржувачи кои аплаудирале и скандирале за него.

Камерите го снимиле моментот кога Асанж ја прегрнал сопругата, ја кренал од земја и ја бакнал, а потоа го прегрнал татко му.

Да потсетиме дека правната сага, која траеше повеќе од една деценија, заврши кога Асанж потпиша договор со американското обвинителство.

Асанж се изјасни за виновен по една точка од обвинението и оттогаш е прогласен за слободен човек.

Во неверојатен пресврт, основачот на Викиликс беше ослободен од затворот со максимална безбедност во Лондон во понеделникот попладне и се качи на приватен авион за да го однесе на Северните Маријански Острови за да го официјализира договорот.

Тој официјално се изјасни за виновен пред судот за незаконски заговор за добивање и ширење доверливи информации за неговата наводна улога во едно од најголемите прекршувања на доверливи материјали во американската воена историја.

„Јас сум, јас сум виновен за она за што сум обвинет“, рече Асанж во Саипан, американски остров на околу 6.000 километри од Хаваите.

Запрашан од судијката Рамона Манглона да опише што направил за да биде обвинет, Асанж рече: „Работејќи како новинар, го охрабрив мојот извор да обезбеди информации за кои беше речено дека се класифицирани за да се објават тие информации. Верувам дека првиот амандман ги заштити таа активност. Верувам дека првиот амандман и Законот за шпионажа се судираат меѓу себе, но прифаќам дека би било тешко да се добие таков случај со оглед на сите овие околности“.

При изрекувањето на пресудата, судијата рече дека Асанж има право на „кредит“ за времето поминато во британски затвор.

„Се чини дека периодот од 62 месеци што ги поминавте во затвор е фер и разумен. Ќе можете да излезете од оваа судница слободен човек“, рече судијата.

Инаку, Асанж претходно одби да стапне во континенталниот дел на САД, па обвинителите побараа сите постапки да се одржат во еден ден во американскиот федерален суд со седиште во Саипан, најголемиот остров и главен град на Северните Маријански Острови.

По сослушувањето, тој се качил во авион, кој го однел кај неговото семејство во Австралија.

На почеток