Свет

Земјите од ЕУ кои граничат со Русија и Белорусија бараат повеќе пари за заштита на границите

Во Брисел денеска, самит ЕУ – Западен Балкан

Земјите-членки на ЕУ, Полска, Естонија, Литванија и Летонија го повикуваат блокот да обезбеди поголема поддршка за воена и цивилна заштита на нивните граници со Русија и Белорусија.

Во писмото до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, четирите источноевропски земји кои се граничат со Белорусија, Русија или и двете напишаа дека „можат да почувствуваат што значи да се биде прва линија на ЕУ“, повеќе од две. години по руската инвазија на Украина во 2022 година.

Нагласувајќи ја „непоколебливата поддршка за Украина“, земјите рекоа: „мора да трошиме повеќе и да ги координираме одбранбените иницијативи во рамките на ЕУ и со НАТО, што останува основа на колективната одбрана, комбинирајќи ги нашите способности за заштита, одвраќање и одбрана на нашиот народ и нашата територија. .

„Ние сме цврсти поддржувачи на воените напори на Украина и инвестираме многу во нашите вооружени сили, производство на одбрана и заштита на нашите граници со Русија и Белорусија“, додаваат тие. „Сепак, треба да се направи многу повеќе на покоординиран начин.

Меѓу другото, тие ги наведоа „инструментализацијата на мигрантите, саботажата, дезинформациите“, како и сајбер нападите како конкретни закани кои доаѓаат од Русија и нејзиниот сојузник Белорусија, кои се прашања кои на крајот ја засегаат целата ЕУ, се вели во писмото потпишано од Полска. Премиерот Доналд Туск, естонскиот премиер Каја Калас, литванскиот претседател Гитанас Науседа и латвискиот премиер Евика Силина.

Полска и балтичките земји се меѓу најотворените поддржувачи на Украина по руската инвазија. Нивното барање доаѓа пред самитот на лидерите на ЕУ закажан за четврток и петок, на кој треба да се договорат за поделбата на главните должности во Европската унија по неодамнешните европски избори.

Лидерите на ЕУ се очекува да разговараат и за војната меѓу Израел и Хамас, финансирањето на одбранбената индустрија, економската конкурентност, како и да усвојат стратешка програма за следните пет години. Во Брисел се очекува и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој ќе го потпише безбедносниот договор со ЕУ и ќе ги информира лидерите на ЕУ за ситуацијата на линијата на фронтот во Украина.

На почеток