Свет

Неуспешен пуч во Боливија, уапсен генералот

Боливискиот претседател Луис Арсе го разреши шефот на боливиските вооружени сили, генерал Хуан Хозе Зунига, обвинувајќи го за обид за државен удар, а боливиските власти го уапсија, објави во средата боливиската државна телевизија.

Зунига беше уапсен и принуден во полициско возило додека зборуваше со новинарите пред воената касарна. „Ти си уапсен, му рекол генералниот министер за внатрешни работи Џони Агилера!

Засега не е познато каде е однесена Зунига, пренесува N1.

Претходно, војската под команда на Зунига донесе оклопни возила и војници на централниот градски плоштад во Ла Паз во обид да изврши државен удар и да упадне во претседателската палата.

Регионалните и меѓународните лидери го осудија обидот за пуч, повикувајќи на почитување на демократијата и легитимно избраните власти.

Во претседателската палата новиот шеф на вооружените сили Хозе Вилсон Санчез положи заклетва пред претседателот кој повика на воспоставување ред и мир.

Тензиите се зголемуваат во Боливија пред општите избори во 2025 година, при што левичарскиот поранешен претседател Ево Моралес планира да се кандидира против својот поранешен сојузник Арце, што поттикна голем раскол во владејачката социјалистичка партија и политичка неизвесност.

Многумина не сакаат враќање на Моралес, кој владееше од 2006 до 2019 година, кога беше соборен со масовни протести и заменет со привремена конзервативна влада. Арсе потоа победи на изборите во 2020 година.

Зунига неодамна изјави дека Моралес не треба да се врати како претседател и му се закани дека ќе го блокира ако се обиде, што го натера Арце да ја отстрани Зунига од функцијата.

На почеток