Свет

Хрват осуден во Русија на 23 години затвор за учество во војна на страната на Украина

Хрватот Вјекослав Пребег е осуден на 23 години затвор во Русија и тој е еден од петте странски државјани кои вчера беа осудени на судот во Ростов на Дон.

Казните се движеа од 3,5 години до максимални 23 години што ги доби Вјекослав.

Вјекослав беше осуден за обид за промена на уставниот поредок на Русија и учество во војната како платеник. Британецот Џон Хардинг и Швеѓанецот Матијас Густафсон добија иста казна, пренесува Индекс.

Инаку, се работи за казна која е две години подолга отколку што бараше државното обвинителство, а му се судеше во отсуство бидејќи, да потсетиме, во 2022 година беше разменет како руски воен заробеник и префрлен во Хрватска.

Двајца други британски државјани, Андреј Хил и Дилан Хил, беа осудени за учество во војната како платеници. Хил беше осуден на четири години, додека Хили на три години и шест месеци.

Војник по професија, Пребег претходно изјави за Ројтерс дека отишол во Киев во 2019 година затоа што сакал да и помогне на Украина во нејзината источна војна против проруските сепаратисти, а во 2020 година се пријавил во украинската армија.

Неговиот баталјон беше на линијата на фронтот кога започна руската инвазија. Побројни, тие беа принудени да се повлечат. Еден месец подоцна, за време на борбите во близина на јужниот град Мариупол, тој бил заробен од руски војници, кои го однеле во штабот на нивната единица во напуштена касарна.

„Кога стигнав таму, ме извадија од автомобилот, главата ми беше покриена со некаква торба. Веднаш ме удри во глава, носот ми беше скршен и почна бруталното испрашување“, изјави Пребег за Ројтерс.

Тој за Ројтерс изјави дека насилниот третман таму престанал кога командантот на единицата интервенирал. Тој му рекол на дезертерот дека му било дозволено да се истушира ​​и му дал храна и нешто топло за пиење.

„Ноќта ја поминав во гаража со други воени затвореници со врзани очи пред да ме пренесат во источниот регион на Доњецк. Стражарите постојано ги влечеа пиштолите врз мене, ставајќи ножеви на различни делови од моето тело. Тоа го направија затоа што бев странец и цело време велеа: „Ти си платеник“. Тие рекоа: „Ајде да го убиеме и да кажеме дека се обидел да побегне“.

Русија негира тортура или други форми на малтретирање на воените заробеници. Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар за наводите на Пребег за малтретирање на руски војници.

Откако му беше кажано дека ќе мора да помине повеќе од три години во затвор, Пребег беше ослободен по пет месеци во размена на затвореници заедно со речиси 300 други, меѓу кои и неколку странци. Тој тогаш рече дека нема да се врати во Украина.

На почеток